A megfelelő mennyiségű, minőségi alvás nagyon fontos a regeneráció, a szervezet megfelelő működése szempontjából. Akár az alvás minőségén szeretnénk javítani, akár az alvással eltöltött órák számát növelni, előbb vagy utóbb eljutunk ahhoz a nehéz feladathoz, hogy lefekvés előtt, a lehető legkorábban búcsút kell vennünk a képernyőktől.
Mint ismert, az aktívan sportolók, edzésmunkát végzők számára kiemelt fontosságú, hogy megfelelő számú, minőségi alvással eltöltött órát biztosítsanak szervezetüknek. Ilyenkor a legaktívabb a test regenerációja, sejtek és növekedési hormonok termelődnek, az agy feldolgozza a kapott információkat, valamint szervezetünk levezeti a stresszt.
A teljesítmény fenntartásához és fejlesztéséhez arra kell törekedni, hogy legalább napi 7, de ha lehetőség van rá, akkor akár 10 órát is alvással töltsünk.
Az elektronikus eszközök (főleg a telefonok) úgy kerülnek a képbe, hogy negatívan hatnak az alvás minőségére és mennyiségére egyaránt. A téma az elmúlt években a figyelem középpontjában van, ennek köszönhetően pedig számos kutatást végeztek már, de az okokkal kapcsolatban eltérőek az eredmények.
Kék fény?
Az egyik lehetséges ok a különféle elektronikus eszközök képernyője által kibocsátott kék fény. A fény ezen típusa megtalálható a napfényben is, szóval nem a modern technológia hozta be az életünkbe, de ha sötétedés után találkozunk vele, akkor könnyen befolyásolhatja a szervezet belső óráját, mivel hatására a szervezet sokkal éberebbé válik.
A szem folyamatosan érzékeli a környezetet és kapcsolatban áll a tobozmiriggyel, ezért az este vagy éjszaka észlelt nagy mennyiségű kék fény befolyásolhatja az általa termelt, álmosító hatású melatonin hormon szintjét.
Ebből következik, hogy nehezebben alszunk el és kevesebb időt töltünk alvással, ha közvetlenül előtte kék fénnyel bombázzuk a szemünk.
Természetesen már erre is vannak különböző megoldások. A legegyszerűbb, ha legalább egy órával elalvás előtt már nem nyúlunk a telefonhoz, de ha már mindenképpen meg kell még nézni az üzeneteket vagy tíz-húsz Insta sztorit, akkor használhatunk a fény szűrésére szemüveget, vagy különböző alkalmazásokat és éjszakai módot, amik a képernyő fényeit a napszaknak megfelelően állítják be.
Nem kék fény?
Amikor már úgy tűnt, hogy elfogadottá válik az elmélet, miszerint a kék fény befolyásolja a melatonin szintjét, újabb eredmények jelentek meg a témában. Ezek alapján az elektronikus eszközök által kibocsátott kék fény kevésbé vagy egyáltalán nem befolyásolja az alvás minőségét.
A fő ok sokkal inkább pszichológiai, mivel az üzenetek és a közösségi média nézegetésével felpörgetjük az agyunkat, az oldalak teszik a dolgukat és folyamatosan új tartalmakat tolnak elénk, ezzel eltolva azt a nyugalmi állapotot, ami a megfelelő alváshoz szükséges.
Így vagy úgy
Bármi legyen is a helyes megfejtés, úgy tűnik nem véletlen, hogy az alvásszakértők és az egészségügyi szervezetek is azt javasolják, hogy minimum egy órával lefekvés előtt már ne nyúljunk a különböző elektronikus eszközökhöz.
Ezért, ha szeretnénk javítani az alvásminőséget, érdemes ebbe az irányba indulni.