Tudjuk milyen jól tud esni a hajtós edzések után vagy bringatúra közben egy csésze kávé vagy egy tea. Melegben hidegen, hűvösebb napokon pedig természetesen jó forrón. Amellett azonban, hogy csak apró jutalomként alkalmaznánk ezeket a frissítőket, talán érdemes lenne az edzések előtt is fogyasztanunk őket, mégpedig egyik összetevőjük, a koffeint miatt. Hogy állunk ezzel?
Én úgy vagyok vele, hogy ez egyik legjobb pihenési forma, amikor egy több órás tekerés után elkortyolgatunk egy hosszabb kávét a teraszon (sajáton, nem sajáton, mindegy).
Bár tapasztalataim szerint, az amatőr, hobbi bicajosok körében ebben a kategóriában egy nevetségesen nem szoros versenyben nyerésre áll a fröccs, azért mindenkinek bátran javaslom, hogy az alkohol helyett próbáljon ki egy flat white-ot. Vagy egy presszót.
Ezzel a bejegyzéssel viszont nem a saját táboromba szeretnék toborozni, hanem bemutatni, hogy miért érdemes elkortyolni egy jó kávét vagy teát az edzések előtt, milyen kedvező hatásai lehetnek a koffeinnek.
Egyik korábbi bejegyzésünkben már bemutattunk öt érvet a koffein mellett és egyáltalán nem véletlen, hogy számos kimondottan a teljesítmény fokozására kifejlesztett sport-táplálékkiegészítőnek van koffeintartalmú verziója is.
Plusz egy érv
A kutatások egyébként azt mutatják, hogy a koffein fogyasztásának jótékony hatásai főként az olyan állóképességi sportoknál mutatkoznak meg, mint a futás, kerékpározás vagy az evezés.
Ez a blog pedig főként azokhoz szólnak, akik ezek valamelyikét – vagy mindegyikét – művelik, úgyhogy mindenképpen itt a helye.
Az előző 5 érvünk mellé, most egy újabbat sorakoztatunk fel, amely kimondottan fontos a sportteljesítmény fokozásának szempontjából.
Ez pedig nem más, mint az adenozin blokkolása.
Az adenozin egy olyan vegyület, ami folyamatosan felhalmozódik a testben és az agy receptoraihoz kötődve fáradtság- és álmosságérzetet okoz, de ami igazán fontos, hatása miatt a fájdalmat is fokozottabban érzékeljük.
A koffein attól olyan hatásos, hogy szerkezete nagyon hasonló az adenozinhoz, ezért szintén képes kötődni a már említett receptorsejtekhez, ezzel blokkolva az adenozint és meggátolni annak negatív hatásait, javítva ezzel a teljesítményünket.
Mivel a koffeinnek az elfogyasztás után még át kell mennie szervezet emésztőrendszerén és a májon, mielőtt kifejtené a hatását az idegrendszerben, érdemes legalább 60 perccel az edzés vagy verseny előtt elfogyasztani.
Mire figyeljünk?
Bár az edzésmunka egyik nagyon hasznos kiegészítője lehet, figyelnünk kell a koffein megfelelő mennyiségére. Ha túlzásba visszük, olyan problémákat is okozhat, amelyek akár egy egész edzéstervet is lenullázhatnak.
Nagyon ügyeljünk tehát az adagolásra, de ha mégis olyan kellemetlenségeket tapasztalnánk, mint a fejfájás, hasmenés, súlyos gyomorpanaszok, hányás vagy savas reflux, akkor csökkentsük a bevitt mennyiséget vagy szükség esetén vegyük igénybe orvosunk segítségét.
Akik magas vérnyomással küzdenek, azok inkább mellőzzék, vagy csak nagyon csekély mennyiséget vigyenek be és konzultáljanak kezelőorvosukkal.
A koffein stimulálja a szervezetet, azonban a túlzott fogyasztással éppen az ellenkezőjét érjük el és csak fáradtságérzés lesz az eredmény, amit gyakran szédülés is kísér.
Csak ésszel!
A koffein egy remek kiegészítője lehet az edzéseinknek, amit nem mellesleg olyan kellemes és finom forrásból vihetünk be, mint egy jó kávé vagy egy ízletes tea.
Mindenképpen figyeljünk azonban arra, hogy a „minél több annál jobb” elve itt nem érvényesül, úgyhogy figyeljünk az optimális mennyiségre.
Soner Köse képét a Pixabay -ről töltöttem le.